Masters Swimming BC Swim Club 2:26 PM 26/04/02 Page 1
Provincials 2002 - 19/04/02 to 21/04/02
Results
Event 1 Women 19-24 1500 SC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Hillier, Kortney 21 U B C 24:00.00 21:32.97 20
Event 1 Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
1 Jones, Jane 26 Athans Y Masters 20:37.02 20:25.99 20
2 Pinette, Monica 25 Tyee Aquatic Club 23:00.00 22:55.73 17
3 Kovaluk, Tammy 28 Langley Olympian Swim Club 28:00.00 28:27.34 16
Event 1 Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
1 Kobi, Jennifer 31 Salmon Arm Masters 20:00.00 19:24.13 20
2 Ishizaki, Rieko 31 Blackfish Masters 28:00.00 28:03.90 17
Event 1 Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
1 Duvall, Kerry 37 Winskill Otters 23:00.00 21:15.57 20
Event 1 Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
1 Bird, Gwen 40 English Bay Swim Club 23:00.00 21:40.19 20
Event 1 Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
1 Harris, Laura 47 Cowichan Aquannis Masters 22:58.00 22:47.47 20
2 Manley, Theo 47 Winskill Otters 26:00.00 23:51.70 17
Event 1 Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
1 Byers, Renda J 57 Hyacks 29:00.00 27:35.76 20
2 Shore, Lorraine 58 Hyacks 38:29.96 37:41.64 17
Event 1 Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
1 Goodman, Corinna 61 Hyacks 27:50.62 27:23.99 20
Event 1 Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
1 Varty, Eulah 68 Cowichan Aquannis Masters 33:00.00 32:33.66 20
2 Roberts, Audrey 66 West Kootenay Masters 33:30.72 32:55.15 17
Event 1 Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle
1 Nicholson, Elaine 70 Delta Retreads 38:29.00 30:47.91 20
Event 1 Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
1 Schurch, Mark 28 Langley Olympian Swim Club 24:15.00 24:59.44 20
Event 1 Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
1 Boos, Allan 30 Langley Olympian Swim Club 25:45.00 24:36.88 20
Event 1 Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
1 Lee, Joseph 40 Winskill Otters 21:30.00 20:03.21 20
2 Metcalfe, Brian 40 Langley Olympian Swim Club 21:30.00 20:26.54 17
3 Fryer, Keith 44 English Bay Swim Club 25:00.00 23:58.58 16
4 Grundison, Stuart 43 U B C 24:00.00 25:03.53 15
5 Lucente, Leandro 41 English Bay Swim Club 28:00.00 25:21.95 14
6 Dawe, Gregory 41 Winskill Otters 26:30.00 26:33.72 13
7 Stewart, Wes 41 Langley Olympian Swim Club 28:00.00 27:35.03 12
Event 1 Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
1 O'Melinn, Lorcan 46 Hyacks 22:20.00 22:01.61 20
2 Munn, Larry 47 English Bay Swim Club 25:00.00 25:08.09 17
3 Forester, Harvey 46 Victoria Masters Swim Club 33:00.00 30:02.52 16
Event 1 Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
1 Hillier, Tod 51 Winskill Otters 23:30.00 21:53.87 20
(Event 1 Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle)
2 Simpson, Kevin 51 English Bay Swim Club 26:10.00 23:16.41 17
3 Burns, Mike 50 Langley Olympian Swim Club 25:45.00 26:49.32 16
Event 1 Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
1 McKenzie, Ron 55 Winskill Otters 28:00.00 26:44.02 20
Event 1 Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
1 Donaldson, Russ 63 Victoria Crystal Silver Streak 24:00.00 23:11.90 20
--- Parkinson, Brian 60 Exhibition 28:00.00 X27:20.75
Event 1 Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
1 Portelance, James 70 Victoria Crystal Silver Streak 28:00.00 26:37.09 20
Event 1 Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
1 Vaalburg, Matthew 78 Unattached 31:53.00 31:44.98 20
Event 2 Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
1 Driscoll, Roberta 27 Athans Y Masters 3:21.00 3:21.16
Event 2 Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
1 Reynolds, Sheila 33 Winskill Otters 3:40.00 3:27.04
Event 2 Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
1 Mason, Sandra 39 Hyacks 3:00.30 3:03.68
Event 2 Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
1 Joly de Lotbiniere, Pauline 43 Winskill Otters 3:32.42 3:27.13
Event 2 Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
1 Rhodes, Avila 46 Victoria Masters Swim Club 3:06.00 3:05.98
Event 2 Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
1 Nelson, Colleen 53 Cowichan Aquannis Masters 3:40.00 3:32.59
Event 2 Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
1 Pierson, Ginger 56 Multnomah Athletic Club 3:30.00 3:21.18
Event 2 Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
1 Goodman, Corinna 61 Hyacks 3:53.69 4:04.18
Event 2 Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
1 Varty, Eulah 68 Cowichan Aquannis Masters 4:15.90 4:15.43
Event 2 Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
1 Kwasnicki, Jim 32 Winskill Otters 2:50.00 2:50.89
Event 2 Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
1 Livesay, Martin 36 English Bay Swim Club 2:52.00 2:48.73
2 Stewart, Don 36 Elk ValleyDolpins Masters Swim 3:23.00 3:16.74
Event 2 Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
1 Metcalfe, Brian 40 Langley Olympian Swim Club 3:00.99 2:47.53
2 Bell, John 41 English Bay Swim Club 3:00.00 2:57.32
3 Findlay, Kim 42 Winskill Otters 3:10.00 3:17.72
Event 2 Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
1 Beaudin, Gilles 48 English Bay Swim Club 2:56.00 2:51.97
(Event 2 Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke)
2 Methus, Glen 48 Athans Y Masters 3:03.00 2:53.35
3 Barron, Roger 47 U B C 3:15.00 3:02.44
4 Topp, Martin 45 Winskill Otters 3:36.71 3:39.32
Event 2 Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
1 Hudson, Reid 50 Cowichan Aquannis Masters 3:20.00 3:15.83
2 Close, Jim 54 Vancouver Pacemakers 3:35.00 3:31.88
Event 2 Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
1 Davis, Barry 55 Campbell River Grey Whales 3:15.00 3:15.01
Event 2 Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
1 Bell, Peter 67 North Van Masters 3:10.00 3:09.32
2 Scantland, James G 68 Nanaimo Ebbtides 3:50.00 3:54.02
Event 2 Men 85-89 200 SC Meter Breaststroke
1 Panton, Jim 88 Victoria Crystal Silver Streak 5:50.00 6:00.28
Event 3 Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
1 Guthriie, Dana 29 U B C 33.90 35.18
2 Davies, Kelly 27 U B C 37.70 36.14
3 Hodgson, Tamara 29 Tyee Aquatic Club 38.00 38.89
4 Woodward, Nicole 29 Winskill Otters 1:20.00 53.49
Event 3 Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
1 Radford, Cindy 33 Tyee Aquatic Club 33.50 32.66
2 Barron, Alison 33 Langley Olympian Swim Club 40.00 37.49
3 Bulcock, Jennifer 31 Athans Y Masters 40.00 40.01
4 Schwarz, Lori 34 Hyacks 40.00 41.71
5 Petersen, Darcie 32 Winskill Otters 46.00 43.98
Event 3 Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
1 Campbell, Robin 39 Hyacks 34.00 34.45
2 Howard, Kathleen 35 Hyacks 41.00 41.80
Event 3 Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
1 Haftner, Kelleen 40 Hyacks 39.00 37.55
2 Graham, Kathy 44 Winskill Otters 37.90 37.56
3 Hollihan, Laureen 44 Unattached 45.00 44.37
4 Burnham, Sandra 40 Unattached 45.00 48.55
5 Slater, Shari 43 Winskill Otters 52.00 49.15
Event 3 Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
1 Willms, Gerri 50 Hyacks 41.00 40.54
2 Kerr, Sharon 52 Winskill Otters 45.95 44.52
Event 3 Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
1 Wiens, Barb 55 North Van Masters 47.00 47.45
2 Newth, Valerie 56 Delta Retreads 52.00 50.11
3 Saunders, Berniece 57 Salmon Arm Masters 56.00 57.01
4 Gouk, Ann 56 West Kootenay Masters 1:05.00 1:04.34
Event 3 Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
1 Ward, Joy 60 Oregon 41.00 42.47
2 McKilligam, Frances 64 North Van Masters 50.00 50.79
(Event 3 Women 60-64 50 SC Meter Backstroke)
3 Nevile Carter, Val 60 Victoria Crystal Silver Streak 56.34 56.52
4 Papadopoulos, Kenna 61 Winskill Otters 1:01.42 1:01.97
Event 3 Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
1 Roberts-Young, Marion 67 Vernon Masters Swim Club 58.11 59.06
2 Gale, Joan 66 Vernon Masters Swim Club 1:03.00 1:01.03
Event 3 Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
1 Parnell, Joan 74 North Van Masters 45.00 45.26
2 Stamhuis, Conny 70 Athans Y Masters 56.00 55.97
3 Kirk, Annette 70 Victoria Crystal Silver Streak 1:12.10 1:00.68
Event 3 Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
1 Bilyk, Nick 29 English Bay Swim Club 30.30 29.96
Event 3 Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
1 Wu, Walter 30 Winskill Otters 29.50 28.79
2 Howes, Peter 31 North Van Masters 30.57 31.32
3 Frost, Dan 34 Pacific Northwest Aquatics 31.50 32.29
4 Block, David 30 Hyacks 32.50 32.82
5 Olson, Trevor 30 U B C 35.20 34.03
Event 3 Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
1 Illingworth, Glen 36 Blackfish Masters 33.52 33.70
2 Wanjoff, Christopher 37 English Bay Swim Club 36.90 58.75
Event 3 Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
1 Hamilton, Gary 42 Canadian Dolphin Masters Swim 31.00 30.23
2 Tapp, Jay 43 Langley Olympian Swim Club 31.00 31.40
3 Rienstra, Tim 42 North Van Seymour Rapids 32.46 32.72
4 Ott, Stephen 43 Athans Y Masters 34.50 34.50
5 Gray, Patrick 42 English Bay Swim Club 35.60 35.47
6 Apple, Derek 40 Blackfish Masters 39.50 42.32
Event 3 Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
1 Van Buuren, John 48 Vancouver Ducks 32.00 31.20
2 Johnson, Mark 48 Winskill Otters 40.74 39.31
Event 3 Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
1 Morgan, Frank 50 English Bay Swim Club 36.00 34.15
2 Huerta, Salvador 52 North Van Masters 39.00 37.46
3 Lakes, John 52 North Van Masters 34.40 39.19
Event 3 Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
1 Looye, Aart 58 Winskill Otters 36.19 38.19
Event 3 Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
1 Balfour, David 62 Unattached 38.00 39.68
2 King-Jones, Philip 62 Unattached 59.53 55.22
Event 3 Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
1 Rusnell, David 69 West Kootenay Masters 53.30 1:48.98
Event 3 Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
1 Lovricic, Mario 71 Victoria Crystal Silver Streak 50.26 55.66
(Event 3 Men 70-74 50 SC Meter Backstroke)
2 Hubay, James 72 Athans Y Masters 53.38 55.81
Event 3 Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
1 Gilchrist, P.A. 77 Athans Y Masters 50.60 48.58
2 Hurn, Ken 76 Victoria Crystal Silver Streak 51.87 58.69
3 Clozza, Emilio 78 Victoria Crystal Silver Streak 1:00.00 1:05.72
4 Crockett, Dennis 78 North Van Masters NT 1:13.65
Event 3 Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
1 White, Frank 82 North Van Masters 1:03.00 1:00.53
2 Ward, James 80 Victoria Crystal Silver Streak 1:10.00 1:09.75
Event 3 Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
1 Woolls, Charlie 87 North Van Masters 1:20.00 1:22.68
Event 4 Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
1 English Bay Swim Club B 1:48.00 1:45.25
1) Oldham, Mark 33 2) Mackie, Mark 33 3) Bilyk, Nick 29 4) Kemple, Tom 40
2 U B C A 1:47.20 1:47.80
1) Kyle, Larry 32 2) Robinson, Dale 28 3) Seal, Shane 26 4) Maturana, Alberto 34
Event 4 Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Blackfish Masters A NT 1:55.23
1) Illingworth, Glen 36 2) Sholseth, Tom 50 3) Barnum, David 41 4) Best, Robert 38
2 English Bay Swim Club A 1:59.00 1:58.09
1) Morgan, Frank 50 2) Beaudin, Gilles 48 3) Gray, Patrick 42 4) Bell, John 41
3 Winskill Otters A NT 2:02.71
1) Margharitis, Greg 36 2) Caldwell, Dennis 55 3) Findlay, Kim 42 4) Looye, Aart 58
4 North Van Masters A 2:04.00 2:04.73
1) Hobbs, David 46 2) Lakes, John 52 3) Bell, Peter 67 4) Carpenter, Bruce 34
5 U B C A 2:07.20 2:11.04
1) Christa Ris, Angelo 33 2) Szasz, Ivan 66 3) Noames, Ronald 50 4) Barron, Roger 47
6 Langley Olympian Swim Club A 1:58.00 2:30.88
1) Burns, Mike 50 2) Metcalfe, Brian 40 3) Tapp, Jay 43 4) Stewart, Wes 41
Event 4 Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Athans Y Masters A 2:10.00 2:04.68
1) Gilchrist, P.A. 77 2) Methus, Glen 48 3) Ott, Stephen 43 4) Stamhuis, Michael 49
2 Winskill Otters C NT 2:28.35
1) Topp, Martin 45 2) Johnson, Mark 48 3) Turnbull, Trevor 63 4) MacLennan, Doug 78
Event 4 Men 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Victoria Crystal Silver Streak A 2:32.00 2:35.79
1) Cloverdale, Len 77 2) Portelance, James 70 3) Hurn, Ken 76 4) Donaldson, Russ 63
2 North Van Masters B NT 3:24.37
1) Woolls, Charlie 87 2) White, Frank 82 3) Crockett, Dennis 78 4) Ratsoy, Ed 70
Event 5 Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
1 U B C A 2:00.20 2:01.83
1) Davies, Kelly 27 2) Guthriie, Dana 29 3) Herner, Kristin 28 4) Hillier, Kortney 21
2 Athans Y Masters A 2:07.00 2:05.75
1) Driscoll, Roberta 27 2) Guidi, Carmelle 31 3) Jones, Jane 26 4) Bulcock, Jennifer 31
Event 5 Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Langley Olympian Swim Club A 2:03.00 1:59.89
1) Barron, Alison 33 2) Robertson, Tara 22 3) Metcalfe, Linda 35 4) Unroh, Cindy 32
(Event 5 Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay)
2 Hyacks A NT 2:05.97
1) Campbell, Robin 39 2) Schwarz, Lori 34 3) Haftner, Kelleen 40 4) Mason, Sandra 39
3 Tyee Aquatic Club A 2:10.00 2:09.25
1) Davis, Shannon 27 2) Hodgson, Tamara 29 3) Pinette, Monica 25 4) Radford, Cindy 33
Event 5 Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Victoria Masters Swim Club A 2:05.05 2:07.55
1) Macdonald, Sarah 42 2) Scriven, Suzanne 33 3) Brault, Danielle 46 4) Rhodes, Avila 46
2 Winskill Otters C NT 2:17.94
1) Petersen, Darcie 32 2) Pritchard, Vicki 39 3) Reynolds, Sheila 33 4) Manley, Theo 47
3 Winskill Otters B NT 2:21.05
1) Graham, Kathy 44 2) Kerr, Sharon 52 3) Miniato, Cheryl 44 4) Joly de Lotbiniere, Pauline 43
4 Blackfish Masters A NT 2:34.40
1) Pomfret, Lexa 41 2) Laite, Anne 45 3) Schuks, Janice 46 4) Wilcox, Jennifer 40
Event 5 Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
1 North Van Masters A 2:15.00 2:29.95
1) Rehill, Cheryl 31 2) McKilligam, Frances 64 3) Parnell, Joan 74 4) Brown, Adelle 34
Event 6 Women 19-24 200 SC Meter Freestyle
1 Sweet, Kim 24 Langley Olympian Swim Club 4:00.00 3:29.28
Event 6 Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
1 Herner, Kristin 28 U B C 2:18.90 2:27.90
2 Jones, Jane 26 Athans Y Masters 2:27.92 2:32.91
3 Pinette, Monica 25 Tyee Aquatic Club 2:41.00 2:39.43
4 Marchildon, Sarah 28 English Bay Swim Club 2:55.00 2:49.27
5 Woodward, Nicole 29 Winskill Otters 6:00.00 3:42.83
Event 6 Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
1 Kobi, Jennifer 31 Salmon Arm Masters 2:20.50 2:16.94
2 Guidi, Carmelle 31 Athans Y Masters 2:26.43 2:24.46
3 Scriven, Suzanne 33 Victoria Masters Swim Club 2:28.00 2:25.00
4 Barron, Alison 33 Langley Olympian Swim Club 2:45.00 2:38.79
5 Reynolds, Sheila 33 Winskill Otters 2:35.00 2:47.04
6 Petersen, Darcie 32 Winskill Otters 3:00.00 2:49.39
Event 6 Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
1 Barber, Dawn 38 Salmon Arm Masters 2:51.28 2:42.75
2 Metcalfe, Linda 35 Langley Olympian Swim Club 3:00.00 2:49.87
Event 6 Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
1 Macdonald, Sarah 42 Victoria Masters Swim Club 2:22.12 2:20.13
2 Miniato, Cheryl 44 Winskill Otters 2:38.00 2:38.41
Event 6 Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
1 Harris, Laura 47 Cowichan Aquannis Masters 2:45.00 2:45.93
2 Manley, Theo 47 Winskill Otters 2:52.00 2:49.65
Event 6 Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
1 Lopez, Georgina 58 North Van Masters 3:07.21 3:02.38
2 Wiens, Barb 55 North Van Masters 3:10.00 3:15.17
3 Byers, Renda J 57 Hyacks 3:20.00 3:19.63
4 Newth, Valerie 56 Delta Retreads 3:25.00 3:26.43
5 Saunders, Berniece 57 Salmon Arm Masters 3:43.00 3:37.51
(Event 6 Women 55-59 200 SC Meter Freestyle)
6 Gouk, Ann 56 West Kootenay Masters 4:09.00 3:50.77
7 Shore, Lorraine 58 Hyacks 4:20.55 4:34.02
Event 6 Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
1 Goodman, Corinna 61 Hyacks 3:19.74 3:24.09
2 McKilligam, Frances 64 North Van Masters 3:30.00 3:27.22
3 Nevile Carter, Val 60 Victoria Crystal Silver Streak 3:53.44 3:42.42
4 Block, Lillian 63 Hyacks 3:58.79 4:01.13
Event 6 Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
1 Holmwood, Lou 68 Athans Y Masters 3:40.30 3:46.09
2 Gale, Joan 66 Vernon Masters Swim Club 4:34.00 4:39.68
Event 6 Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
1 Hambrook, Gladys 71 Athans Y Masters 3:52.25 3:55.49
2 Kirk, Annette 70 Victoria Crystal Silver Streak 4:03.00 4:04.44
Event 6 Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
1 DeLeeuw, Elsa 78 Unattached 3:49.34 3:53.93
Event 6 Men 19-24 200 SC Meter Freestyle
1 Tryon, Shayne 24 English Bay Swim Club 3:08.44 2:39.59
Event 6 Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
1 Robinson, Dale 28 U B C 2:15.21 2:16.21
2 Schurch, Mark 28 Langley Olympian Swim Club 2:55.00 2:47.20
Event 6 Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
1 Oldham, Mark 33 English Bay Swim Club 2:04.00 2:05.39
2 Kyle, Larry 32 U B C 2:06.00 2:09.50
3 Carpenter, Bruce 34 North Van Masters 2:13.00 2:10.26
4 Frost, Dan 34 Pacific Northwest Aquatics 2:20.00 2:14.92
5 Maturana, Alberto 34 U B C 2:09.90 2:17.11
6 Howes, Peter 31 North Van Masters 2:14.36 2:22.53
7 Kwasnicki, Jim 32 Winskill Otters 2:24.00 2:23.01
8 Christa Ris, Angelo 33 U B C 2:30.00 2:37.59
Event 6 Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
1 Welbourn, Graham 41 North Van Seymour Rapids 2:00.00 1:59.62
2 Barnum, David 41 Blackfish Masters 2:18.50 2:18.42
3 Rienstra, Tim 42 North Van Seymour Rapids 2:20.00 2:21.20
Event 6 Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
1 Stamhuis, Michael 49 Athans Y Masters 2:15.00 2:13.71
2 Barron, Roger 47 U B C 2:25.00 2:27.28
3 Sandhu, Jagmel 46 Nanaimo Ebbtides 2:45.00 2:38.08
4 Johnson, Mark 48 Winskill Otters 2:54.00 2:46.21
5 Munn, Larry 47 English Bay Swim Club 2:55.00 2:50.92
6 Topp, Martin 45 Winskill Otters 2:54.04 3:03.76
7 Forester, Harvey 46 Victoria Masters Swim Club 3:30.00 3:32.31
Event 6 Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
1 Carmichael, Rod 51 Victoria Masters Swim Club 2:15.00 2:13.93
2 Hudson, Reid 50 Cowichan Aquannis Masters 2:40.00 2:36.89
3 Wilkins, Bob 54 Salmon Arm Masters 2:40.00 2:40.92
(Event 6 Men 50-54 200 SC Meter Freestyle)
4 Noames, Ronald 50 U B C 2:52.00 2:54.19
5 Close, Jim 54 Vancouver Pacemakers 3:25.00 3:22.59
Event 6 Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
1 Donaldson, Russ 63 Victoria Crystal Silver Streak 2:46.09 2:50.76
2 Turnbull, Trevor 63 Winskill Otters 3:10.00 3:10.64
Event 6 Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
1 Mandur, Joe 67 Terrace Masters Swim Club 2:58.00 2:52.76
2 Block, Harry 65 Hyacks 3:30.00 3:28.48
Event 6 Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
1 Portelance, James 70 Victoria Crystal Silver Streak 3:20.00 3:14.06
2 Hubay, James 72 Athans Y Masters 4:05.00 4:01.04
Event 6 Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
1 Vaalburg, Matthew 78 Unattached 3:59.00 3:46.61
2 Clozza, Emilio 78 Victoria Crystal Silver Streak 4:00.00 3:52.86
3 MacLennan, Doug 78 Winskill Otters 3:50.79 3:54.41
Event 6 Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
1 White, Frank 82 North Van Masters 4:06.28 4:07.82
Event 7 Women 19-24 50 SC Meter Butterfly
1 Vaughn-Hulbert, Hoshana 23 Spartans 38.82 38.13
Event 7 Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
1 Davies, Kelly 27 U B C 33.80 33.37
2 Herner, Kristin 28 U B C 34.70 34.53
3 Davis, Shannon 27 Tyee Aquatic Club 36.05 35.48
4 Guthriie, Dana 29 U B C 34.00 35.64
5 Hodgson, Tamara 29 Tyee Aquatic Club 36.00 36.39
6 Tecklenborg, Janet 26 Campbell River Grey Whales 40.00 40.97
7 Cave, Jenn 26 Hyacks 55.00 48.14
Event 7 Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
1 Unroh, Cindy 32 Langley Olympian Swim Club 30.90 30.57
2 Guidi, Carmelle 31 Athans Y Masters 31.80 32.36
3 Radford, Cindy 33 Tyee Aquatic Club 33.80 32.93
4 Bulcock, Jennifer 31 Athans Y Masters 35.00 34.81
5 Harmer, Annell 34 English Bay Swim Club 39.00 37.50
6 Schwarz, Lori 34 Hyacks 38.00 38.18
7 Rehill, Cheryl 31 North Van Masters 35.00 38.48
8 Brown, Adelle 34 North Van Masters 36.00 39.51
Event 7 Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
1 Campbell, Robin 39 Hyacks 31.80 31.61
2 Hamilton, Tracy J 38 Unattached 46.00 44.21
Event 7 Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
1 Haftner, Kelleen 40 Hyacks 34.50 33.65
2 Freeman, Dale 42 Winskill Otters 33.91 34.51
3 Pomfret, Lexa 41 Blackfish Masters 35.00 34.98
4 Graham, Kathy 44 Winskill Otters 38.50 37.98
5 Miniato, Cheryl 44 Winskill Otters 36.00 38.13
(Event 7 Women 40-44 50 SC Meter Butterfly)
6 Burnham, Sandra 40 Unattached 42.00 42.07
Event 7 Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
1 Rhodes, Avila 46 Victoria Masters Swim Club 36.00 35.51
2 Brault, Danielle 46 Victoria Masters Swim Club 39.50 40.40
Event 7 Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
1 Willms, Gerri 50 Hyacks 40.00 38.49
2 Nelson, Colleen 53 Cowichan Aquannis Masters 39.00 39.78
Event 7 Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
1 Lopez, Georgina 58 North Van Masters 45.12 45.42
Event 7 Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
1 Ward, Joy 60 Oregon 37.00 36.27
2 Nevile Carter, Val 60 Victoria Crystal Silver Streak 52.36 51.62
3 Block, Lillian 63 Hyacks 56.59 58.84
Event 7 Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
1 Powell, Norma 69 Victoria Crystal Silver Streak 49.00 48.47
2 Roberts, Audrey 66 West Kootenay Masters 1:10.53 1:06.78
Event 7 Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
1 Nicholson, Elaine 70 Delta Retreads 2:29.00 1:00.16
Event 7 Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
1 Bilyk, Nick 29 English Bay Swim Club 29.80 28.40
2 Seal, Shane 26 U B C 29.10 29.78
Event 7 Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
1 Mackie, Mark 33 English Bay Swim Club 29.50 30.33
Event 7 Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
1 Margharitis, Greg 36 Winskill Otters 29.20 28.35
2 Glyn-Williams, Boyd 35 English Bay Swim Club 30.00 31.10
3 Illingworth, Glen 36 Blackfish Masters 33.00 32.82
Event 7 Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
1 Kemple, Tom 40 English Bay Swim Club 29.00 28.77
2 Hamilton, Gary 42 Canadian Dolphin Masters Swim 29.50 29.46
3 Barnum, David 41 Blackfish Masters 31.72 30.82
4 Ott, Stephen 43 Athans Y Masters 34.00 34.40
5 Findlay, Kim 42 Winskill Otters 40.00 40.55
Event 7 Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
1 Van Buuren, John 48 Vancouver Ducks 30.00 29.19
2 Batchelor, Butch 45 Vancouver Ducks 30.00 29.28
3 Methus, Glen 48 Athans Y Masters 31.07 30.47
4 Hobbs, David 46 North Van Masters 32.00 32.08
5 Beaudin, Gilles 48 English Bay Swim Club 34.00 33.39
Event 7 Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
1 Carmichael, Rod 51 Victoria Masters Swim Club 30.50 30.64
2 Noames, Ronald 50 U B C 44.10 40.32
Event 7 Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
1 Caldwell, Dennis 55 Winskill Otters 32.50 32.35
2 Davis, Barry 55 Campbell River Grey Whales 33.00 32.42
3 Zarkov, Nikolai 56 Vancouver Pacemakers 40.00 36.80
4 Politano, Leon 59 Victoria Masters Swim Club 41.00 42.50
Event 7 Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
1 Szasz, Ivan 66 U B C 40.50 40.37
2 Block, Harry 65 Hyacks 44.50 47.46
Event 7 Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
1 Lovricic, Mario 71 Victoria Crystal Silver Streak 53.51 54.39
Event 7 Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
1 Gilchrist, P.A. 77 Athans Y Masters 56.00 51.73
2 Cloverdale, Len 77 Victoria Crystal Silver Streak 54.58 59.26
Event 8 Women 19-24 100 SC Meter Backstroke
1 Robertson, Tara 22 Langley Olympian Swim Club 1:14.75 1:13.83
Event 8 Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
1 Guthriie, Dana 29 U B C 1:15.50 1:18.68
2 Driscoll, Roberta 27 Athans Y Masters 1:18.00 1:23.91
3 Hodgson, Tamara 29 Tyee Aquatic Club 1:27.00 1:28.76
Event 8 Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
1 Radford, Cindy 33 Tyee Aquatic Club 1:11.60 1:09.30
2 Petersen, Darcie 32 Winskill Otters 1:45.00 1:32.14
Event 8 Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
1 Thorsness, Monica 35 Hyacks 1:42.00 1:37.58
Event 8 Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
1 Graham, Kathy 44 Winskill Otters 1:26.50 1:23.33
2 Miniato, Cheryl 44 Winskill Otters 1:25.00 1:26.23
3 Hollihan, Laureen 44 Unattached 1:30.00 1:38.15
Event 8 Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
1 Brault, Danielle 46 Victoria Masters Swim Club 1:29.50 1:31.11
Event 8 Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
1 Willms, Gerri 50 Hyacks 1:29.00 1:29.39
2 Kerr, Sharon 52 Winskill Otters 1:39.62 1:39.66
Event 8 Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
1 Wiens, Barb 55 North Van Masters 1:45.00 1:43.03
2 Newth, Valerie 56 Delta Retreads 1:55.00 1:48.97
Event 8 Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
1 Ward, Joy 60 Oregon 1:30.00 1:30.70
2 McKilligam, Frances 64 North Van Masters 1:50.00 1:55.65
Event 8 Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
1 Roberts-Young, Marion 67 Vernon Masters Swim Club 2:06.98 2:08.81
Event 8 Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
1 Parnell, Joan 74 North Van Masters 1:48.00 1:43.39
2 Hambrook, Gladys 71 Athans Y Masters 2:01.00 2:02.85
Event 8 Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
1 Bilyk, Nick 29 English Bay Swim Club 1:07.00 1:04.14
Event 8 Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
1 Wu, Walter 30 Winskill Otters 1:07.00 1:04.30
2 Carpenter, Bruce 34 North Van Masters 1:07.00 1:08.40
3 Howes, Peter 31 North Van Masters 1:06.42 1:10.66
4 Torrance, Chris 33 U B C 1:08.20 1:10.88
5 Frost, Dan 34 Pacific Northwest Aquatics 1:10.50 1:13.40
Event 8 Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
1 Kemple, Tom 40 English Bay Swim Club 1:08.00 1:07.75
2 Rienstra, Tim 42 North Van Seymour Rapids 1:15.00 1:11.75
3 Slater, Craig 42 Winskill Otters 1:11.70 1:11.86
4 Ott, Stephen 43 Athans Y Masters 1:17.00 1:18.16
5 Gray, Patrick 42 English Bay Swim Club 1:23.60 1:20.38
Event 8 Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
1 Van Buuren, John 48 Vancouver Ducks 1:15.00 1:09.36
Event 8 Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
1 Wilkins, Bob 54 Salmon Arm Masters 1:24.00 1:24.60
2 Huerta, Salvador 52 North Van Masters 1:30.00 1:26.43
3 Lakes, John 52 North Van Masters 1:31.00 1:30.80
Event 8 Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
1 Looye, Aart 58 Winskill Otters 1:23.00 1:25.91
Event 8 Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
1 Balfour, David 62 Unattached 1:28.00 1:31.56
2 King-Jones, Philip 62 Unattached 1:57.20 2:05.71
Event 8 Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
1 Scantland, James G 68 Nanaimo Ebbtides 1:52.00 1:53.16
Event 8 Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
1 Lovricic, Mario 71 Victoria Crystal Silver Streak 1:56.59 2:01.99
2 Hubay, James 72 Athans Y Masters 2:01.91 2:05.94
Event 8 Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
1 MacLennan, Doug 78 Winskill Otters 2:03.43 2:16.12
2 Crockett, Dennis 78 North Van Masters NT 2:53.12
Event 8 Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
1 Ward, James 80 Victoria Crystal Silver Streak 2:33.00 2:33.07
Event 9 Women 25-29 200 SC Meter IM
1 Herner, Kristin 28 U B C 2:45.00 2:51.30
2 Deagle, Margaret 28 Hyacks 2:50.00 2:55.27
3 Davis, Shannon 27 Tyee Aquatic Club 2:56.15 2:55.88
4 Tecklenborg, Janet 26 Campbell River Grey Whales 3:30.00 3:17.86
5 Marchildon, Sarah 28 English Bay Swim Club 3:20.00 3:21.66
Event 9 Women 30-34 200 SC Meter IM
1 Kobi, Jennifer 31 Salmon Arm Masters 2:37.00 2:34.23
2 Scriven, Suzanne 33 Victoria Masters Swim Club 2:52.50 2:49.77
3 Barron, Alison 33 Langley Olympian Swim Club 3:30.00 3:00.48
(Event 9 Women 30-34 200 SC Meter IM)
4 Harmer, Annell 34 English Bay Swim Club 3:08.00 3:01.68
Event 9 Women 35-39 200 SC Meter IM
1 Mason, Sandra 39 Hyacks 2:45.70 2:46.72
2 Hamilton, Tracy J 38 Unattached 3:31.00 3:23.09
Event 9 Women 40-44 200 SC Meter IM
1 Freeman, Dale 42 Winskill Otters 2:49.79 2:51.80
2 Joly de Lotbiniere, Pauline 43 Winskill Otters 3:16.32 3:15.02
3 Burnham, Sandra 40 Unattached 3:25.00 3:23.68
Event 9 Women 45-49 200 SC Meter IM
1 Wylie, Lori 49 Canadian Dolphin Masters Swim 2:50.00 2:47.27
Event 9 Women 60-64 200 SC Meter IM
--- Goodman, Corinna 61 Hyacks 3:38.31 DQ
Event 9 Women 65-69 200 SC Meter IM
1 Powell, Norma 69 Victoria Crystal Silver Streak 3:45.00 3:54.38
2 Varty, Eulah 68 Cowichan Aquannis Masters 4:20.59 4:20.53
3 Roberts, Audrey 66 West Kootenay Masters 5:11.03 5:07.63
Event 9 Men 19-24 200 SC Meter IM
1 Tryon, Shayne 24 English Bay Swim Club 3:22.20 3:09.82
Event 9 Men 25-29 200 SC Meter IM
1 Robinson, Dale 28 U B C 2:30.47 2:31.78
Event 9 Men 30-34 200 SC Meter IM
1 Kyle, Larry 32 U B C 2:25.00 2:24.80
2 Carpenter, Bruce 34 North Van Masters 2:33.00 2:27.83
3 Olson, Trevor 30 U B C 2:46.20 2:43.17
--- Christa Ris, Angelo 33 U B C 2:55.00 DQ
Event 9 Men 35-39 200 SC Meter IM
1 Best, Robert 38 Blackfish Masters 2:32.79 2:29.84
Event 9 Men 40-44 200 SC Meter IM
1 Hamilton, Gary 42 Canadian Dolphin Masters Swim 2:30.00 2:25.14
2 Kemple, Tom 40 English Bay Swim Club 2:28.00 2:26.48
3 Bell, John 41 English Bay Swim Club 2:34.00 2:35.78
Event 9 Men 45-49 200 SC Meter IM
1 Batchelor, Butch 45 Vancouver Ducks 2:30.00 2:26.50
2 Stamhuis, Michael 49 Athans Y Masters 2:36.00 2:34.24
3 Beaudin, Gilles 48 English Bay Swim Club 2:48.00 2:46.13
4 Johnson, Mark 48 Winskill Otters NT 3:15.58
Event 9 Men 50-54 200 SC Meter IM
1 Hudson, Reid 50 Cowichan Aquannis Masters 3:05.00 2:59.90
Event 9 Men 55-59 200 SC Meter IM
1 Davis, Barry 55 Campbell River Grey Whales 3:00.00 2:58.16
Event 9 Men 65-69 200 SC Meter IM
1 Bell, Peter 67 North Van Masters 3:08.00 3:06.79
Event 9 Men 70-74 200 SC Meter IM
1 Ratsoy, Ed 70 North Van Masters 3:46.00 4:08.82
Event 10 Women 19-24 50 SC Meter Freestyle
1 Robertson, Tara 22 Langley Olympian Swim Club 30.90 30.13
2 Vaughn-Hulbert, Hoshana 23 Spartans 33.90 34.21
3 Sweet, Kim 24 Langley Olympian Swim Club 45.00 39.52
Event 10 Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
1 Davies, Kelly 27 U B C 26.50 28.86
2 Pinette, Monica 25 Tyee Aquatic Club 32.89 33.13
3 Driscoll, Roberta 27 Athans Y Masters 34.00 33.79
4 Tecklenborg, Janet 26 Campbell River Grey Whales 34.00 34.72
5 Woodward, Nicole 29 Winskill Otters 47.00 40.55
6 Cave, Jenn 26 Hyacks 44.00 43.07
Event 10 Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
1 Unroh, Cindy 32 Langley Olympian Swim Club 28.50 27.65
2 Bulcock, Jennifer 31 Athans Y Masters 30.00 31.28
3 Suarez, Maria 33 Unattached 30.00 31.70
4 Schwarz, Lori 34 Hyacks 33.00 33.01
5 Reynolds, Sheila 33 Winskill Otters 37.00 33.68
6 Brown, Adelle 34 North Van Masters 34.00 35.01
7 Petersen, Darcie 32 Winskill Otters 40.00 37.71
8 Ishizaki, Rieko 31 Blackfish Masters 38.00 38.54
Event 10 Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
1 Campbell, Robin 39 Hyacks 28.80 28.92
2 Pritchard, Vicki 39 Winskill Otters 34.92 32.45
3 Metcalfe, Linda 35 Langley Olympian Swim Club 33.00 32.47
4 Howard, Kathleen 35 Hyacks 32.50 32.71
5 Barber, Dawn 38 Salmon Arm Masters 33.15 33.39
Event 10 Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
1 Lam, Joanna 40 Unattached 33.00 29.53
2 Haftner, Kelleen 40 Hyacks 31.20 30.62
3 Pomfret, Lexa 41 Blackfish Masters 31.17 31.25
4 Miniato, Cheryl 44 Winskill Otters 32.00 33.13
5 Slater, Shari 43 Winskill Otters 37.13 36.50
6 Wilcox, Jennifer 40 Blackfish Masters 37.72 37.43
7 Hollihan, Laureen 44 Unattached 45.00 38.58
8 Simard, Lisa 41 Blackfish Masters 45.08 44.08
Event 10 Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
1 Rhodes, Avila 46 Victoria Masters Swim Club 31.00 30.80
2 Schuks, Janice 46 Blackfish Masters 40.00 40.02
3 Laite, Anne 45 Blackfish Masters 47.46 45.12
Event 10 Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
1 Kerr, Sharon 52 Winskill Otters 36.54 37.21
Event 10 Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
1 Lopez, Georgina 58 North Van Masters 34.74 34.10
2 Wiens, Barb 55 North Van Masters 38.00 39.12
3 Newth, Valerie 56 Delta Retreads 42.00 40.32
(Event 10 Women 55-59 50 SC Meter Freestyle)
4 Gouk, Ann 56 West Kootenay Masters 53.00 47.39
5 Shore, Lorraine 58 Hyacks 53.52 58.35
Event 10 Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
1 Ward, Joy 60 Oregon 34.00 33.12
2 McKilligam, Frances 64 North Van Masters 41.80 41.29
3 Nevile Carter, Val 60 Victoria Crystal Silver Streak 41.81 41.51
4 Block, Lillian 63 Hyacks 48.51 44.45
5 Papadopoulos, Kenna 61 Winskill Otters 49.26 49.30
6 Cobb, Ellie 62 Langley Olympian Swim Club 1:00.00 55.97
Event 10 Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
1 Holmwood, Lou 68 Athans Y Masters 43.52 41.94
2 Roberts-Young, Marion 67 Vernon Masters Swim Club 58.99 46.44
3 Gale, Joan 66 Vernon Masters Swim Club 52.00 52.76
Event 10 Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
1 Parnell, Joan 74 North Van Masters 42.00 41.02
2 Kirk, Annette 70 Victoria Crystal Silver Streak 50.02 48.25
3 Stamhuis, Conny 70 Athans Y Masters 54.00 49.76
4 Gladwell, Gail 71 Unattached 52.37 55.44
Event 10 Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
1 DeLeeuw, Elsa 78 Unattached 47.99 46.39
Event 10 Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
1 Seal, Shane 26 U B C 26.10 26.05
2 Schurch, Mark 28 Langley Olympian Swim Club 32.90 31.81
Event 10 Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
1 Oldham, Mark 33 English Bay Swim Club 25.50 24.89
2 Maturana, Alberto 34 U B C 27.90 27.13
3 Mackie, Mark 33 English Bay Swim Club 27.50 27.52
4 Frost, Dan 34 Pacific Northwest Aquatics 28.00 27.67
5 Christa Ris, Angelo 33 U B C 30.30 30.26
Event 10 Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
1 Margharitis, Greg 36 Winskill Otters 26.00 25.68
2 Glyn-Williams, Boyd 35 English Bay Swim Club 29.00 27.35
3 Illingworth, Glen 36 Blackfish Masters 29.30 28.30
4 Wright, Paul 36 Blackfish Masters 32.00 31.70
Event 10 Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
1 Welbourn, Graham 41 North Van Seymour Rapids 25.27 25.52
2 Rienstra, Tim 42 North Van Seymour Rapids 27.27 27.27
3 Barnum, David 41 Blackfish Masters 27.64 27.30
4 Tapp, Jay 43 Langley Olympian Swim Club 28.00 28.01
5 Metcalfe, Brian 40 Langley Olympian Swim Club 29.80 28.46
6 Ott, Stephen 43 Athans Y Masters 28.50 29.06
7 Gray, Patrick 42 English Bay Swim Club 29.96 30.43
8 Apple, Derek 40 Blackfish Masters 31.00 31.91
9 Findlay, Kim 42 Winskill Otters 31.00 35.33
Event 10 Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
1 Sprecher, Lutz 48 Hyacks 29.50 29.31
2 Hobbs, David 46 North Van Masters 31.00 30.01
3 Sandhu, Jagmel 46 Nanaimo Ebbtides 33.00 32.19
4 O'Melinn, Lorcan 46 Hyacks 32.20 33.09
5 Munn, Larry 47 English Bay Swim Club 33.00 34.30
6 Topp, Martin 45 Winskill Otters 37.00 35.71
7 Jones, Barry 46 Salmon Arm Masters 39.00 37.23
8 Forester, Harvey 46 Victoria Masters Swim Club 45.00 42.87
Event 10 Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
1 Morgan, Frank 50 English Bay Swim Club 29.00 27.25
2 Sholseth, Tom 50 Blackfish Masters 30.50 29.91
3 Handford, Ted 51 Unattached 30.00 30.36
4 Noames, Ronald 50 U B C 33.40 32.65
5 Burns, Mike 50 Langley Olympian Swim Club 33.00 33.32
6 Lakes, John 52 North Van Masters 38.00 35.81
Event 10 Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
1 Zarkov, Nikolai 56 Vancouver Pacemakers 38.00 32.37
2 Looye, Aart 58 Winskill Otters 32.00 34.21
3 Politano, Leon 59 Victoria Masters Swim Club 36.00 36.62
Event 10 Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
1 Turnbull, Trevor 63 Winskill Otters 33.00 33.23
2 Balfour, David 62 Unattached 33.00 34.03
3 King-Jones, Philip 62 Unattached 38.41 42.10
4 Cobb, Bill 62 Langley Olympian Swim Club 50.00 45.25
Event 10 Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
1 Mandur, Joe 67 Terrace Masters Swim Club 34.00 34.07
2 Bell, Peter 67 North Van Masters 35.00 34.10
Event 10 Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
1 Hung, Simon 73 Unattached 32.00 31.30
Event 10 Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
1 Cloverdale, Len 77 Victoria Crystal Silver Streak 38.63 39.44
2 Gilchrist, P.A. 77 Athans Y Masters 40.50 40.08
3 MacLennan, Doug 78 Winskill Otters 43.58 44.63
4 Hurn, Ken 76 Victoria Crystal Silver Streak 40.43 45.16
5 Clozza, Emilio 78 Victoria Crystal Silver Streak 42.00 47.33
6 Crockett, Dennis 78 North Van Masters NT 51.83
Event 10 Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
1 White, Frank 82 North Van Masters 44.94 44.75
2 Ward, James 80 Victoria Crystal Silver Streak 49.20 52.95
Event 10 Men 85-89 50 SC Meter Freestyle
1 Panton, Jim 88 Victoria Crystal Silver Streak 1:02.00 59.33
2 Woolls, Charlie 87 North Van Masters 1:10.00 1:07.71
Event 11 Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
1 Guidi, Carmelle 31 Athans Y Masters 1:10.65 1:10.14
2 Unroh, Cindy 32 Langley Olympian Swim Club 1:11.60 1:12.71
3 Radford, Cindy 33 Tyee Aquatic Club 1:14.33 1:12.92
(Event 11 Women 30-34 100 SC Meter Butterfly)
4 Suarez, Maria 33 Unattached 1:15.00 1:23.58
Event 11 Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
1 Macdonald, Sarah 42 Victoria Masters Swim Club 1:18.00 1:12.64
2 Freeman, Dale 42 Winskill Otters 1:18.27 1:18.49
3 Graham, Kathy 44 Winskill Otters 1:31.00 1:30.00
Event 11 Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
1 Manley, Theo 47 Winskill Otters 1:31.00 1:29.17
Event 11 Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
1 Willms, Gerri 50 Hyacks 1:40.00 1:34.28
2 Nelson, Colleen 53 Cowichan Aquannis Masters 1:40.00 1:35.73
Event 11 Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
1 Pierson, Ginger 56 Multnomah Athletic Club 1:35.00 1:29.02
Event 11 Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
1 Powell, Norma 69 Victoria Crystal Silver Streak 1:49.00 1:52.38
Event 11 Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
1 Nicholson, Elaine 70 Delta Retreads 2:29.00 2:19.42
Event 11 Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
1 Seal, Shane 26 U B C 1:08.20 1:10.14
Event 11 Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
1 Torrance, Chris 33 U B C 1:06.10 1:08.16
Event 11 Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
1 Best, Robert 38 Blackfish Masters 1:08.00 1:08.92
Event 11 Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
1 Kemple, Tom 40 English Bay Swim Club 1:04.00 1:03.87
2 Hamilton, Gary 42 Canadian Dolphin Masters Swim 1:07.00 1:07.14
3 Bell, John 41 English Bay Swim Club 1:08.00 1:09.23
4 Barnum, David 41 Blackfish Masters 1:09.27 1:09.48
5 Slater, Craig 42 Winskill Otters 1:10.20 1:10.43
Event 11 Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
1 Batchelor, Butch 45 Vancouver Ducks 1:10.00 1:05.49
2 Van Buuren, John 48 Vancouver Ducks 1:12.00 1:06.20
3 Methus, Glen 48 Athans Y Masters 1:19.00 1:12.09
4 Johnson, Mark 48 Winskill Otters 1:35.00 1:37.27
Event 11 Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
1 Caldwell, Dennis 55 Winskill Otters 1:13.00 1:14.48
2 Zarkov, Nikolai 56 Vancouver Pacemakers 1:40.00 1:32.14
Event 11 Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
1 Szasz, Ivan 66 U B C 1:41.90 1:42.45
2 Block, Harry 65 Hyacks 2:03.00 2:04.32
Event 12 Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
1 U B C A 2:08.00 2:07.76
1) Guthriie, Dana 29 2) Kyle, Larry 32 3) Maturana, Alberto 34 4) Davies, Kelly 27
(Event 12 Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay)
2 Langley Olympian Swim Club A 2:06.00 2:11.81
1) Tapp, Jay 43 2) Unroh, Cindy 32 3) Metcalfe, Brian 40 4) Robertson, Tara 22
3 Athans Y Masters A 2:13.00 2:14.01
1) Stamhuis, Michael 49 2) Guidi, Carmelle 31 3) Methus, Glen 48 4) Bulcock, Jennifer 31
4 North Van Masters A NT 2:18.00
1) Carpenter, Bruce 34 2) Hobbs, David 46 3) Rehill, Cheryl 31 4) Brown, Adelle 34
5 Winskill Otters A NT 2:18.84
1) Petersen, Darcie 32 2) Freeman, Dale 42 3) Margharitis, Greg 36 4) Wu, Walter 30
6 Langley Olympian Swim Club B 2:38.00 2:35.08
1) Barron, Alison 33 2) Metcalfe, Linda 35 3) Schurch, Mark 28 4) Burns, Mike 50
--- Blackfish Masters B NT DQ
1) Laite, Anne 45 2) Ishizaki, Rieko 31 3) Apple, Derek 40 4) Wright, Paul 36
Event 12 Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
1 Blackfish Masters A NT 2:27.39
1) Pomfret, Lexa 41 2) Sholseth, Tom 50 3) Wilcox, Jennifer 40 4) Illingworth, Glen 36
2 Winskill Otters D NT 2:48.25
1) Reynolds, Sheila 33 2) Topp, Martin 45 3) Kerr, Sharon 52 4) Johnson, Mark 48
3 Winskill Otters B NT 4:04.96
1) Graham, Kathy 44 2) Kwasnicki, Jim 32 3) Findlay, Kim 42 4) Miniato, Cheryl 44
--- Langley Olympian Swim Club C NT DQ
1) Cobb, Bill 62 2) Cobb, Ellie 62 3) Stewart, Wes 41 4) Sweet, Kim 24
Event 12 Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
1 Winskill Otters C NT 2:31.10
1) Looye, Aart 58 2) Caldwell, Dennis 55 3) Joly de Lotbiniere, Pauline 43 4) Manley, Theo 47
2 Victoria Masters Swim Club A 2:26.00 2:31.26
1) Brault, Danielle 46 2) Carmichael, Rod 51 3) Rhodes, Avila 46 4) Politano, Leon 59
3 Winskill Otters E NT 2:59.40
1) MacLennan, Doug 78 2) Slater, Shari 43 3) Pritchard, Vicki 39 4) Turnbull, Trevor 63
Event 12 Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
1 North Van Masters B 2:50.00 2:48.00
1) Parnell, Joan 74 2) Lakes, John 52 3) Bell, Peter 67 4) Wiens, Barb 55
2 Athans Y Masters B 3:15.00 3:16.33
1) Hambrook, Gladys 71 2) Ott, Stephen 43 3) Stamhuis, Conny 70 4) Hubay, James 72
Event 12 Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
--- Victoria Crystal Silver Streak A 3:21.20 DQ
1) Kirk, Annette 70 2) Powell, Norma 69 3) Lovricic, Mario 71 4) Cloverdale, Len 77
Event 13 Women 19-24 400 SC Meter Freestyle
1 Robertson, Tara 22 Langley Olympian Swim Club 4:50.40 5:11.26
Event 13 Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
1 Jones, Jane 26 Athans Y Masters 5:09.27 5:12.22
2 Davis, Shannon 27 Tyee Aquatic Club 5:30.00 5:25.56
3 Pinette, Monica 25 Tyee Aquatic Club 5:51.45 5:41.32
4 Hodgson, Tamara 29 Tyee Aquatic Club 6:15.00 5:49.07
5 Marchildon, Sarah 28 English Bay Swim Club 5:55.00 6:06.90
Event 13 Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
1 Kobi, Jennifer 31 Salmon Arm Masters 5:00.00 4:52.69
2 Guidi, Carmelle 31 Athans Y Masters 5:20.10 5:08.55
3 Harmer, Annell 34 English Bay Swim Club 5:45.00 5:36.05
Event 13 Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
1 Barber, Dawn 38 Salmon Arm Masters 6:03.46 5:51.71
Event 13 Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
1 Macdonald, Sarah 42 Victoria Masters Swim Club 5:10.00 4:55.94
2 Joly de Lotbiniere, Pauline 43 Winskill Otters 6:01.44 6:07.23
Event 13 Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
1 Wylie, Lori 49 Canadian Dolphin Masters Swim 5:20.00 5:10.45
2 Harris, Laura 47 Cowichan Aquannis Masters 5:45.00 5:50.13
Event 13 Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
1 Byers, Renda J 57 Hyacks 7:10.00 7:16.51
2 Shore, Lorraine 58 Hyacks 9:11.55 9:37.05
Event 13 Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
1 Goodman, Corinna 61 Hyacks 7:04.54 7:15.79
2 McKilligam, Frances 64 North Van Masters 7:18.00 7:22.67
Event 13 Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
1 Holmwood, Lou 68 Athans Y Masters 7:45.99 7:56.17
2 Roberts, Audrey 66 West Kootenay Masters 8:18.82 8:32.85
Event 13 Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
1 Hambrook, Gladys 71 Athans Y Masters 8:03.93 8:18.50
Event 13 Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
1 Robinson, Dale 28 U B C 4:50.87 4:54.74
Event 13 Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
1 Oldham, Mark 33 English Bay Swim Club 4:30.00 4:32.75
Event 13 Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
1 Welbourn, Graham 41 North Van Seymour Rapids 4:18.00 4:14.01
2 Fryer, Keith 44 English Bay Swim Club 6:05.00 6:04.79
Event 13 Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
1 Stamhuis, Michael 49 Athans Y Masters 4:49.00 4:47.35
2 Barron, Roger 47 U B C 5:10.00 5:15.67
3 O'Melinn, Lorcan 46 Hyacks 5:36.80 5:35.03
4 Munn, Larry 47 English Bay Swim Club 6:00.00 6:12.32
5 Topp, Martin 45 Winskill Otters 6:26.67 6:30.09
6 Forester, Harvey 46 Victoria Masters Swim Club 8:00.00 7:41.70
Event 13 Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
1 Carmichael, Rod 51 Victoria Masters Swim Club 4:53.30 4:47.99
2 Wilkins, Bob 54 Salmon Arm Masters 6:00.00 5:45.53
3 Noames, Ronald 50 U B C 6:12.00 6:10.72
4 Close, Jim 54 Vancouver Pacemakers 7:10.00 6:47.69
Event 13 Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
1 Politano, Leon 59 Victoria Masters Swim Club 7:30.00 6:54.25
Event 13 Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
1 King-Jones, Philip 62 Unattached 7:58.16 7:57.83
Event 13 Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
1 Mandur, Joe 67 Terrace Masters Swim Club 6:19.00 6:22.45
Event 13 Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
1 Portelance, James 70 Victoria Crystal Silver Streak 6:48.00 6:47.02
2 Hubay, James 72 Athans Y Masters 8:12.50 8:30.87
Event 13 Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
1 Vaalburg, Matthew 78 Unattached 8:03.00 7:57.90
2 MacLennan, Doug 78 Winskill Otters 8:08.16 8:20.12
3 Clozza, Emilio 78 Victoria Crystal Silver Streak 9:00.00 8:20.86
Event 14 Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Athans Y Masters A 1:53.00 1:56.42
1) Methus, Glen 48 2) Guidi, Carmelle 31 3) Bulcock, Jennifer 31 4) Stamhuis, Michael 49
2 Winskill Otters A NT 1:56.52
1) Margharitis, Greg 36 2) Freeman, Dale 42 3) Reynolds, Sheila 33 4) Rushton, Tom 23
3 English Bay Swim Club A NT 2:01.18
1) Bilyk, Nick 29 2) Harmer, Annell 34 3) Marchildon, Sarah 28 4) Mackie, Mark 33
4 North Van Masters B 2:00.00 2:01.33
1) Carpenter, Bruce 34 2) Brown, Adelle 34 3) Rehill, Cheryl 31 4) Howes, Peter 31
5 Winskill Otters B NT 2:02.52
1) Wu, Walter 30 2) Manley, Theo 47 3) Kwasnicki, Jim 32 4) Shelley, Tracey 42
6 Athans Y Masters C 3:27.00 2:18.80
1) Hambrook, Gladys 71 2) Stamhuis, Conny 70 3) Hubay, James 72 4) Gilchrist, P.A. 77
7 Blackfish Masters B NT 2:24.10
1) Simard, Lisa 41 2) Wilcox, Jennifer 40 3) Illingworth, Glen 36 4) Wright, Paul 36
8 Blackfish Masters A NT 2:31.60
1) Pomfret, Lexa 41 2) Laite, Anne 45 3) Barnum, David 41 4) Best, Robert 38
Event 14 Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Victoria Masters Swim Club A 2:03.00 2:02.04
1) Carmichael, Rod 51 2) Rhodes, Avila 46 3) Politano, Leon 59 4) Macdonald, Sarah 42
2 Winskill Otters C NT 2:20.09
1) Findlay, Kim 42 2) Graham, Kathy 44 3) MacLennan, Doug 78 4) Iddon, Julie 48
Event 14 Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Winskill Otters D NT 1:55.25
1) Joly de Lotbiniere, Pauline 43 2) Turnbull, Trevor 63 3) Slater, Shari 43 4) Caldwell, Dennis 55
2 Winskill Otters E NT 2:39.43
1) Kerr, Sharon 52 2) Looye, Aart 58 3) McKenzie, Ron 55 4) Wagner, Carol 41
Event 14 Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
1 North Van Masters A 2:20.00 1:52.38
1) Parnell, Joan 74 2) McKilligam, Frances 64
2 Victoria Crystal Silver Streak A 2:49.80 2:08.51
1) Hurn, Ken 76 2) Powell, Norma 69 3) Cloverdale, Len 77 4) Nevile Carter, Val 60
3 Athans Y Masters B 2:23.00 2:26.71
1) Jones, Jane 26 2) Holmwood, Lou 68 3) Gaspari, Robert 47 4) Ott, Stephen 43
Event 15 Women 35-39 400 SC Meter IM
1 Duvall, Kerry 37 Winskill Otters 6:30.00 6:22.05
Event 15 Women 40-44 400 SC Meter IM
1 Macdonald, Sarah 42 Victoria Masters Swim Club 5:50.00 5:45.54
2 Joly de Lotbiniere, Pauline 43 Winskill Otters 6:52.52 7:02.32
Event 15 Women 45-49 400 SC Meter IM
1 Wylie, Lori 49 Canadian Dolphin Masters Swim 6:10.00 5:56.13
Event 15 Women 55-59 400 SC Meter IM
1 Pierson, Ginger 56 Multnomah Athletic Club 7:45.00 6:50.65
Event 15 Women 65-69 400 SC Meter IM
1 Varty, Eulah 68 Cowichan Aquannis Masters 8:56.62 9:06.52
Event 15 Women 70-74 400 SC Meter IM
1 Nicholson, Elaine 70 Delta Retreads 9:01.71 9:02.97
Event 15 Men 19-24 400 SC Meter IM
1 Rushton, Tom 23 Winskill Otters NT 4:35.01
Event 15 Men 25-29 400 SC Meter IM
1 Robinson, Dale 28 U B C 5:30.62 5:29.68
Event 15 Men 30-34 400 SC Meter IM
1 Kyle, Larry 32 U B C 5:25.00 5:10.83
2 Oldham, Mark 33 English Bay Swim Club 5:25.00 5:16.57
3 Howes, Peter 31 North Van Masters 5:52.66 5:46.59
Event 15 Men 40-44 400 SC Meter IM
1 Hamilton, Gary 42 Canadian Dolphin Masters Swim 5:30.00 5:13.91
Event 15 Men 45-49 400 SC Meter IM
1 Batchelor, Butch 45 Vancouver Ducks 5:45.00 5:18.48
2 Stamhuis, Michael 49 Athans Y Masters 5:35.00 5:31.92
Event 15 Men 65-69 400 SC Meter IM
1 Scantland, James G 68 Nanaimo Ebbtides 8:30.00 8:25.86
Event 16 Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
1 Driscoll, Roberta 27 Athans Y Masters 43.00 44.33
2 Cave, Jenn 26 Hyacks 1:00.00 51.90
Event 16 Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
1 Kobi, Jennifer 31 Salmon Arm Masters 39.00 38.17
2 Rehill, Cheryl 31 North Van Masters 40.00 40.95
3 Reynolds, Sheila 33 Winskill Otters 46.00 44.95
4 Schwarz, Lori 34 Hyacks 49.00 47.05
Event 16 Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
1 Mason, Sandra 39 Hyacks 37.90 38.49
Event 16 Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
1 Haftner, Kelleen 40 Hyacks 42.00 40.87
2 Burnham, Sandra 40 Unattached 42.00 43.22
3 Wilcox, Jennifer 40 Blackfish Masters 48.08 47.30
4 Shelley, Tracey 42 Winskill Otters 54.00 48.98
5 Simard, Lisa 41 Blackfish Masters 56.66 57.55
Event 16 Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
1 Rhodes, Avila 46 Victoria Masters Swim Club 39.00 38.90
2 Brault, Danielle 46 Victoria Masters Swim Club 41.10 42.71
Event 16 Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
1 Nelson, Colleen 53 Cowichan Aquannis Masters 45.00 43.27
Event 16 Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
1 Pierson, Ginger 56 Multnomah Athletic Club 45.00 40.86
2 Lopez, Georgina 58 North Van Masters 49.01 47.72
3 Newth, Valerie 56 Delta Retreads 55.00 50.42
4 Saunders, Berniece 57 Salmon Arm Masters 56.00 56.11
5 Gouk, Ann 56 West Kootenay Masters 1:04.00 57.49
Event 16 Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
1 Block, Lillian 63 Hyacks 56.41 55.80
2 Papadopoulos, Kenna 61 Winskill Otters 56.94 58.30
3 Cobb, Ellie 62 Langley Olympian Swim Club 1:02.10 1:02.45
Event 16 Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
1 Powell, Norma 69 Victoria Crystal Silver Streak 49.00 50.69
2 Roberts-Young, Marion 67 Vernon Masters Swim Club 57.23 56.58
Event 16 Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
1 Stamhuis, Conny 70 Athans Y Masters 53.00 55.35
2 Gladwell, Gail 71 Unattached 58.00 58.28
Event 16 Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
1 DeLeeuw, Elsa 78 Unattached 1:02.06 58.34
Event 16 Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
1 Gurr, Kevin 25 English Bay Swim Club 36.50 37.39
Event 16 Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
1 Block, David 30 Hyacks 35.20 34.59
2 Maturana, Alberto 34 U B C 35.00 34.77
3 Kwasnicki, Jim 32 Winskill Otters 36.50 35.86
4 Mackie, Mark 33 English Bay Swim Club 38.00 37.75
Event 16 Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
1 Margharitis, Greg 36 Winskill Otters 35.00 34.05
2 Best, Robert 38 Blackfish Masters 36.00 34.99
3 Livesay, Martin 36 English Bay Swim Club 35.50 35.32
Event 16 Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
1 Metcalfe, Brian 40 Langley Olympian Swim Club 36.80 34.81
2 Findlay, Kim 42 Winskill Otters 38.90 39.56
3 Grundison, Stuart 43 U B C 43.00 43.76
Event 16 Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
1 Methus, Glen 48 Athans Y Masters 36.30 36.00
2 Beaudin, Gilles 48 English Bay Swim Club 37.00 36.60
3 Jones, Barry 46 Salmon Arm Masters 43.00 48.33
4 Gaspari, Robert 47 Athans Y Masters 1:00.00 55.31
Event 16 Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
1 Hudson, Reid 50 Cowichan Aquannis Masters 39.50 38.62
2 Huerta, Salvador 52 North Van Masters 42.00 38.87
3 Sholseth, Tom 50 Blackfish Masters 40.50 39.40
4 Close, Jim 54 Vancouver Pacemakers 45.00 43.74
5 Lakes, John 52 North Van Masters 48.00 45.82
Event 16 Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
1 Davis, Barry 55 Campbell River Grey Whales 39.00 38.53
2 McKenzie, Ron 55 Winskill Otters 50.00 48.93
Event 16 Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
1 Cobb, Bill 62 Langley Olympian Swim Club 1:10.00 1:01.87
Event 16 Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
1 Bell, Peter 67 North Van Masters 37.00 37.86
Event 16 Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
1 Hung, Simon 73 Unattached 42.00 42.08
2 Lovricic, Mario 71 Victoria Crystal Silver Streak 51.20 53.04
Event 16 Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
1 Vaalburg, Matthew 78 Unattached 55.58 54.28
2 Hurn, Ken 76 Victoria Crystal Silver Streak 51.87 59.29
3 Cloverdale, Len 77 Victoria Crystal Silver Streak 1:02.00 1:00.92
Event 16 Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
1 Ward, James 80 Victoria Crystal Silver Streak 1:15.00 1:14.33
Event 16 Men 85-89 50 SC Meter Breaststroke
1 Panton, Jim 88 Victoria Crystal Silver Streak 1:15.00 1:10.78
Event 17 Women 19-24 100 SC Meter Freestyle
1 Robertson, Tara 22 Langley Olympian Swim Club 1:06.30 1:06.97
2 Vaughn-Hulbert, Hoshana 23 Spartans NT 1:15.90
3 Sweet, Kim 24 Langley Olympian Swim Club 1:50.00 1:26.90
Event 17 Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
1 Davies, Kelly 27 U B C 1:08.00 1:05.11
2 Davis, Shannon 27 Tyee Aquatic Club 1:10.00 1:10.35
Event 17 Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
1 Unroh, Cindy 32 Langley Olympian Swim Club 1:00.80 1:01.21
2 Guidi, Carmelle 31 Athans Y Masters 1:05.97 1:05.56
3 Bulcock, Jennifer 31 Athans Y Masters 1:09.00 1:09.35
4 Harmer, Annell 34 English Bay Swim Club 1:15.00 1:14.17
5 Reynolds, Sheila 33 Winskill Otters 1:17.00 1:14.29
6 Brown, Adelle 34 North Van Masters 1:15.00 1:19.18
Event 17 Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
1 Campbell, Robin 39 Hyacks 1:05.00 1:04.20
2 Duvall, Kerry 37 Winskill Otters 1:10.00 1:09.64
3 Metcalfe, Linda 35 Langley Olympian Swim Club 1:15.00 1:13.22
4 Howard, Kathleen 35 Hyacks 1:14.00 1:13.37
5 Hamilton, Tracy J 38 Unattached 1:33.00 1:22.90
6 Thorsness, Monica 35 Hyacks 1:33.00 1:30.82
Event 17 Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
1 Pomfret, Lexa 41 Blackfish Masters 1:09.70 1:10.76
2 Shelley, Tracey 42 Winskill Otters 1:25.00 1:19.89
3 Joly de Lotbiniere, Pauline 43 Winskill Otters 1:19.72 1:21.46
4 Slater, Shari 43 Winskill Otters 1:27.50 1:22.45
5 Wagner, Carol 41 Winskill Otters 1:46.37 1:37.83
Event 17 Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
1 Rhodes, Avila 46 Victoria Masters Swim Club 1:10.00 1:10.04
2 Harris, Laura 47 Cowichan Aquannis Masters 1:16.50 1:17.24
3 Laite, Anne 45 Blackfish Masters 1:41.00 1:41.21
Event 17 Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
1 Nelson, Colleen 53 Cowichan Aquannis Masters 1:20.00 1:20.46
2 Kerr, Sharon 52 Winskill Otters 1:23.59 1:25.39
Event 17 Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
1 Lopez, Georgina 58 North Van Masters 1:20.15 1:20.23
2 Wiens, Barb 55 North Van Masters 1:25.00 1:26.62
3 Byers, Renda J 57 Hyacks 1:49.00 1:31.15
4 Gouk, Ann 56 West Kootenay Masters 2:00.00 1:45.98
Event 17 Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
1 Ward, Joy 60 Oregon 1:20.00 1:20.26
2 McKilligam, Frances 64 North Van Masters 1:32.00 1:34.34
3 Nevile Carter, Val 60 Victoria Crystal Silver Streak 1:43.53 1:38.38
4 Block, Lillian 63 Hyacks 1:47.99 1:46.18
5 Papadopoulos, Kenna 61 Winskill Otters 1:52.90 1:55.10
Event 17 Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
1 Holmwood, Lou 68 Athans Y Masters 1:37.60 1:39.25
2 Roberts-Young, Marion 67 Vernon Masters Swim Club 1:48.45 1:41.66
3 Gale, Joan 66 Vernon Masters Swim Club 2:02.00 2:02.73
Event 17 Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
1 Gladwell, Gail 71 Unattached 1:59.29 2:04.00
Event 17 Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
1 DeLeeuw, Elsa 78 Unattached 1:46.86 1:43.39
Event 17 Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
1 Bilyk, Nick 29 English Bay Swim Club 59.99 57.98
2 Seal, Shane 26 U B C 57.30 58.23
3 Robinson, Dale 28 U B C 1:00.11 1:00.06
4 Gurr, Kevin 25 English Bay Swim Club 1:06.00 1:04.38
Event 17 Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
1 Oldham, Mark 33 English Bay Swim Club 56.00 55.02
2 Carpenter, Bruce 34 North Van Masters 59.30 58.04
3 Kyle, Larry 32 U B C 57.00 58.60
4 Kwasnicki, Jim 32 Winskill Otters 1:04.00 1:02.13
5 Mackie, Mark 33 English Bay Swim Club 1:03.50 1:02.69
6 Maturana, Alberto 34 U B C 58.50 1:02.95
7 Olson, Trevor 30 U B C 1:00.10 1:03.99
Event 17 Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
1 Margharitis, Greg 36 Winskill Otters 1:00.00 1:00.05
2 Illingworth, Glen 36 Blackfish Masters 1:03.84 1:04.05
Event 17 Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
1 Welbourn, Graham 41 North Van Seymour Rapids 55.17 54.83
2 Barnum, David 41 Blackfish Masters 1:02.70 1:00.95
3 Slater, Craig 42 Winskill Otters 1:01.10 1:01.38
(Event 17 Men 40-44 100 SC Meter Freestyle)
4 Rienstra, Tim 42 North Van Seymour Rapids 1:00.94 1:01.44
5 Ott, Stephen 43 Athans Y Masters 1:03.00 1:03.71
6 Grundison, Stuart 43 U B C 1:13.00 1:17.69
Event 17 Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
1 Barron, Roger 47 U B C 1:07.00 1:04.88
2 Hobbs, David 46 North Van Masters 1:08.00 1:07.09
3 Jones, Barry 46 Salmon Arm Masters 1:25.00 1:29.99
4 Forester, Harvey 46 Victoria Masters Swim Club 1:38.00 1:35.85
5 Gaspari, Robert 47 Athans Y Masters 1:48.00 1:36.51
Event 17 Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
1 Sholseth, Tom 50 Blackfish Masters NT 1:08.63
2 Handford, Ted 51 Unattached 1:15.00 1:11.67
3 Noames, Ronald 50 U B C 1:16.90 1:13.11
4 Lakes, John 52 North Van Masters 1:18.00 1:16.11
Event 17 Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
1 Caldwell, Dennis 55 Winskill Otters 1:05.00 1:06.60
2 Staton, Brian 55 Campbell River Grey Whales 1:13.00 1:11.47
3 Zarkov, Nikolai 56 Vancouver Pacemakers 1:20.00 1:14.44
4 Looye, Aart 58 Winskill Otters 1:18.00 1:18.35
5 McKenzie, Ron 55 Winskill Otters 1:18.00 1:19.87
6 Politano, Leon 59 Victoria Masters Swim Club 1:30.00 1:22.84
Event 17 Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
1 Turnbull, Trevor 63 Winskill Otters 1:17.00 1:16.51
2 Cobb, Bill 62 Langley Olympian Swim Club 1:45.00 1:46.31
Event 17 Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
1 Szasz, Ivan 66 U B C 1:20.50 1:17.67
2 Mandur, Joe 67 Terrace Masters Swim Club 1:17.00 1:17.69
3 Block, Harry 65 Hyacks 1:29.00 1:27.66
Event 17 Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
1 Portelance, James 70 Victoria Crystal Silver Streak 1:28.00 1:25.63
Event 17 Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
1 Cloverdale, Len 77 Victoria Crystal Silver Streak 1:37.74 1:38.60
2 Clozza, Emilio 78 Victoria Crystal Silver Streak 1:55.00 1:42.04
3 MacLennan, Doug 78 Winskill Otters 1:43.03 1:42.57
4 Crockett, Dennis 78 North Van Masters NT 2:05.44
Event 17 Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
1 White, Frank 82 North Van Masters 1:46.09 1:45.25
2 Ward, James 80 Victoria Crystal Silver Streak 1:58.00 2:02.19
Event 18 Women 19-24 200 SC Meter Backstroke
1 Sweet, Kim 24 Langley Olympian Swim Club 4:15.00 3:47.61
Event 18 Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
1 Deagle, Margaret 28 Hyacks 2:55.00 2:50.21
2 Jones, Jane 26 Athans Y Masters 2:49.68 2:53.64
3 Hodgson, Tamara 29 Tyee Aquatic Club 3:08.00 3:08.37
Event 18 Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
1 Radford, Cindy 33 Tyee Aquatic Club 2:32.97 2:29.33
Event 18 Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
1 Barber, Dawn 38 Salmon Arm Masters 3:32.30 3:22.72
Event 18 Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
1 Graham, Kathy 44 Winskill Otters 3:00.00 3:04.36
Event 18 Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
1 Manley, Theo 47 Winskill Otters 3:30.00 3:18.76
2 Harris, Laura 47 Cowichan Aquannis Masters 3:15.00 3:20.43
3 Iddon, Julie 48 Winskill Otters NT 3:35.12
Event 18 Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
1 Willms, Gerri 50 Hyacks 3:23.00 3:19.45
Event 18 Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
1 Saunders, Berniece 57 Salmon Arm Masters 4:20.00 4:23.97
Event 18 Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
1 Varty, Eulah 68 Cowichan Aquannis Masters 4:14.08 4:30.80
Event 18 Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
1 Parnell, Joan 74 North Van Masters 4:00.00 3:53.51
2 Hambrook, Gladys 71 Athans Y Masters 4:14.70 4:16.45
Event 18 Men 19-24 200 SC Meter Backstroke
1 Rushton, Tom 23 Winskill Otters NT 2:04.04
Event 18 Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
1 Carpenter, Bruce 34 North Van Masters 2:36.00 2:30.18
2 Torrance, Chris 33 U B C 2:35.10 2:30.36
3 Howes, Peter 31 North Van Masters 2:36.48 2:36.80
Event 18 Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
1 Stamhuis, Michael 49 Athans Y Masters 2:38.00 2:38.38
Event 18 Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
1 Wilkins, Bob 54 Salmon Arm Masters 3:10.00 3:08.60
Event 18 Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
1 Looye, Aart 58 Winskill Otters 3:12.00 3:19.51
Event 18 Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
1 King-Jones, Philip 62 Unattached 4:30.20 4:40.12
Event 18 Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
1 Scantland, James G 68 Nanaimo Ebbtides 3:58.00 3:59.84
Event 18 Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
1 Hubay, James 72 Athans Y Masters 4:20.00 4:31.97
Event 19 Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
1 Winskill Otters B NT 1:55.77
1) Rushton, Tom 23 2) Wu, Walter 30 3) Kwasnicki, Jim 32 4) Margharitis, Greg 36
2 English Bay Swim Club A NT 1:57.61
1) Bilyk, Nick 29 2) Kemple, Tom 40 3) Oldham, Mark 33 4) Mackie, Mark 33
(Event 19 Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay)
3 U B C A NT 2:04.02
1) Torrance, Chris 33 2) Kyle, Larry 32 3) Maturana, Alberto 34 4) Seal, Shane 26
Event 19 Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
1 Blackfish Masters A NT 2:09.66
1) Best, Robert 38 2) Illingworth, Glen 36 3) Barnum, David 41 4) Sholseth, Tom 50
2 English Bay Swim Club B NT 2:11.68
1) Gray, Patrick 42 2) Livesay, Martin 36 3) Beaudin, Gilles 48 4) Morgan, Frank 50
3 North Van Masters A NT 2:13.71
1) Carpenter, Bruce 34 2) Hobbs, David 46 3) Howes, Peter 31 4) Lakes, John 52
4 U B C B NT 2:30.67
1) Olson, Trevor 30 2) Szasz, Ivan 66 3) Grundison, Stuart 43 4) Noames, Ronald 50
Event 19 Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
1 Athans Y Masters A NT 2:24.01
1) Stamhuis, Michael 49 2) Ott, Stephen 43 3) Methus, Glen 48 4) Gilchrist, P.A. 77
Event 19 Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
1 Winskill Otters A NT 2:48.83
1) Looye, Aart 58 2) Caldwell, Dennis 55 3) MacLennan, Doug 78 4) Turnbull, Trevor 63
Event 19 Men 280-319 200 SC Meter Medley Relay
1 North Van Masters A NT 3:30.85
1) Crockett, Dennis 78 2) Ratsoy, Ed 70 3) Huerta, Salvador 52 4) White, Frank 82
Event 19 Men 320-359 200 SC Meter Medley Relay
1 Victoria Crystal Silver Streak A NT 4:08.94
1) Ward, James 80 2) Cloverdale, Len 77 3) Panton, Jim 88 4) Hurn, Ken 76
Event 20 Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
1 Hyacks A NT 2:23.31
1) Deagle, Margaret 28 2) Willms, Gerri 50 3) Mason, Sandra 39 4) Campbell, Robin 39
Event 20 Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
1 Winskill Otters A NT 2:29.00
1) Graham, Kathy 44 2) Freeman, Dale 42 3) Duvall, Kerry 37 4) Reynolds, Sheila 33
2 North Van Masters A NT 2:47.75
1) Wiens, Barb 55 2) Brown, Adelle 34 3) Rehill, Cheryl 31 4) McKilligam, Frances 64
3 Winskill Otters C NT 3:01.60
1) Slater, Shari 43 2) Joly de Lotbiniere, Pauline 43 3) Shelley, Tracey 42 4) Wagner, Carol 41
Event 20 Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
1 Winskill Otters B NT 2:58.00
1) Kerr, Sharon 52 2) Manley, Theo 47 3) Iddon, Julie 48 4) Papadopoulos, Kenna 61
2 Athans Y Masters A NT 3:00.90
1) Hambrook, Gladys 71 2) Stamhuis, Conny 70 3) Bulcock, Jennifer 31 4) Driscoll, Roberta 27
Event 21 Women 19-24 100 SC Meter IM
1 Robertson, Tara 22 Langley Olympian Swim Club 1:23.90 1:20.18
2 Vaughn-Hulbert, Hoshana 23 Spartans 1:29.35 1:28.00
Event 21 Women 25-29 100 SC Meter IM
1 Deagle, Margaret 28 Hyacks 1:22.00 1:19.23
2 Davis, Shannon 27 Tyee Aquatic Club 1:23.00 1:22.45
3 Driscoll, Roberta 27 Athans Y Masters 1:19.00 1:23.92
4 Hodgson, Tamara 29 Tyee Aquatic Club 1:33.00 1:26.70
(Event 21 Women 25-29 100 SC Meter IM)
5 Tecklenborg, Janet 26 Campbell River Grey Whales 1:50.00 1:28.13
Event 21 Women 30-34 100 SC Meter IM
1 Unroh, Cindy 32 Langley Olympian Swim Club 1:16.30 1:11.92
2 Radford, Cindy 33 Tyee Aquatic Club 1:16.66 1:14.36
3 Bulcock, Jennifer 31 Athans Y Masters 1:20.00 1:21.31
4 Harmer, Annell 34 English Bay Swim Club 1:26.00 1:24.71
5 Reynolds, Sheila 33 Winskill Otters 1:29.00 1:28.20
6 Schwarz, Lori 34 Hyacks 1:29.00 1:28.78
7 Brown, Adelle 34 North Van Masters 1:30.00 1:31.04
--- Ishizaki, Rieko 31 Blackfish Masters 1:40.00 DQ
Event 21 Women 35-39 100 SC Meter IM
1 Campbell, Robin 39 Hyacks 1:13.50 1:13.67
2 Metcalfe, Linda 35 Langley Olympian Swim Club 1:25.00 1:27.14
3 Barber, Dawn 38 Salmon Arm Masters 1:33.57 1:32.54
4 Hamilton, Tracy J 38 Unattached 1:38.00 1:33.06
--- Thorsness, Monica 35 Hyacks 1:46.00 DQ
Event 21 Women 40-44 100 SC Meter IM
1 Macdonald, Sarah 42 Victoria Masters Swim Club 1:11.03 1:11.82
2 Lam, Joanna 40 Unattached 1:35.00 1:18.45
3 Haftner, Kelleen 40 Hyacks 1:21.00 1:19.00
4 Freeman, Dale 42 Winskill Otters 1:19.53 1:19.37
5 Pomfret, Lexa 41 Blackfish Masters 1:23.50 1:23.24
6 Graham, Kathy 44 Winskill Otters 1:30.30 1:26.55
7 Burnham, Sandra 40 Unattached 1:30.00 1:31.79
8 Slater, Shari 43 Winskill Otters 1:43.80 1:46.06
9 Wagner, Carol 41 Winskill Otters 2:03.78 1:57.98
Event 21 Women 45-49 100 SC Meter IM
1 Manley, Theo 47 Winskill Otters 1:30.00 1:27.60
2 Brault, Danielle 46 Victoria Masters Swim Club 1:26.00 1:27.83
3 Iddon, Julie 48 Winskill Otters NT 1:33.80
Event 21 Women 55-59 100 SC Meter IM
1 Lopez, Georgina 58 North Van Masters 1:35.00 1:35.11
2 Newth, Valerie 56 Delta Retreads 1:50.00 1:46.88
3 Byers, Renda J 57 Hyacks 1:34.00 1:47.80
4 Saunders, Berniece 57 Salmon Arm Masters 1:58.00 2:00.26
Event 21 Women 60-64 100 SC Meter IM
1 Ward, Joy 60 Oregon 1:31.00 1:29.95
2 Nevile Carter, Val 60 Victoria Crystal Silver Streak 1:56.72 1:59.35
3 Block, Lillian 63 Hyacks 2:08.50 2:02.66
Event 21 Women 65-69 100 SC Meter IM
1 Powell, Norma 69 Victoria Crystal Silver Streak 1:45.00 1:46.46
2 Roberts-Young, Marion 67 Vernon Masters Swim Club 2:03.78 1:58.39
3 Roberts, Audrey 66 West Kootenay Masters 2:21.48 2:22.37
Event 21 Women 70-74 100 SC Meter IM
1 Parnell, Joan 74 North Van Masters 1:50.00 1:48.76
2 Nicholson, Elaine 70 Delta Retreads 1:47.00 1:58.95
Event 21 Men 25-29 100 SC Meter IM
1 Bilyk, Nick 29 English Bay Swim Club 1:06.00 1:04.41
Event 21 Men 30-34 100 SC Meter IM
1 Oldham, Mark 33 English Bay Swim Club 1:06.00 1:03.67
2 Wu, Walter 30 Winskill Otters 1:07.00 1:04.14
3 Kyle, Larry 32 U B C 1:09.00 1:09.04
4 Maturana, Alberto 34 U B C 1:10.00 1:10.09
5 Howes, Peter 31 North Van Masters 1:09.31 1:10.54
6 Mackie, Mark 33 English Bay Swim Club 1:15.00 1:12.96
7 Olson, Trevor 30 U B C 1:10.20 1:14.54
Event 21 Men 35-39 100 SC Meter IM
1 Best, Robert 38 Blackfish Masters NT 1:09.01
2 Illingworth, Glen 36 Blackfish Masters 1:13.50 1:13.62
Event 21 Men 40-44 100 SC Meter IM
1 Hamilton, Gary 42 Canadian Dolphin Masters Swim 1:07.00 1:07.57
2 Kemple, Tom 40 English Bay Swim Club 1:08.00 1:07.82
3 Barnum, David 41 Blackfish Masters 1:11.74 1:09.70
4 Metcalfe, Brian 40 Langley Olympian Swim Club 1:14.20 1:10.13
5 Ott, Stephen 43 Athans Y Masters 1:15.00 1:14.46
6 Findlay, Kim 42 Winskill Otters 1:28.00 1:27.84
Event 21 Men 45-49 100 SC Meter IM
1 Methus, Glen 48 Athans Y Masters 1:12.70 1:11.46
2 Beaudin, Gilles 48 English Bay Swim Club 1:14.00 1:13.33
3 Hobbs, David 46 North Van Masters 1:20.00 1:15.97
4 Sandhu, Jagmel 46 Nanaimo Ebbtides 1:25.00 1:22.77
Event 21 Men 50-54 100 SC Meter IM
1 Handford, Ted 51 Unattached 1:22.00 1:19.18
2 Close, Jim 54 Vancouver Pacemakers 1:50.00 1:40.91
Event 21 Men 55-59 100 SC Meter IM
1 Davis, Barry 55 Campbell River Grey Whales 1:20.00 1:19.71
2 Staton, Brian 55 Campbell River Grey Whales 1:30.00 1:26.39
3 Politano, Leon 59 Victoria Masters Swim Club 1:45.00 1:37.51
Event 21 Men 65-69 100 SC Meter IM
1 Bell, Peter 67 North Van Masters 1:22.00 1:22.87
2 Mandur, Joe 67 Terrace Masters Swim Club 1:30.00 1:31.17
3 Szasz, Ivan 66 U B C 1:38.90 1:40.87
4 Scantland, James G 68 Nanaimo Ebbtides 1:43.00 1:41.54
5 Block, Harry 65 Hyacks 1:58.00 1:52.44
Event 21 Men 70-74 100 SC Meter IM
1 Lovricic, Mario 71 Victoria Crystal Silver Streak 1:55.92 1:59.12
Event 21 Men 75-79 100 SC Meter IM
1 Gilchrist, P.A. 77 Athans Y Masters 1:51.50 1:45.17
2 Cloverdale, Len 77 Victoria Crystal Silver Streak 2:05.03 2:10.21
Event 22 Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
1 Guidi, Carmelle 31 Athans Y Masters 2:40.05 2:36.84
Event 22 Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
1 Pierson, Ginger 56 Multnomah Athletic Club 3:30.00 3:17.30
Event 22 Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
1 Varty, Eulah 68 Cowichan Aquannis Masters 4:51.96 5:10.60
Event 22 Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
1 Kemple, Tom 40 English Bay Swim Club 2:28.00 2:22.81
Event 22 Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
1 Batchelor, Butch 45 Vancouver Ducks 2:40.00 2:28.38
Event 23 Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
1 Cave, Jenn 26 Hyacks 1:49.00 1:53.22
Event 23 Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
1 Rehill, Cheryl 31 North Van Masters 1:29.00 1:29.39
2 Bulcock, Jennifer 31 Athans Y Masters 1:25.00 1:34.02
Event 23 Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
1 Mason, Sandra 39 Hyacks 1:23.65 1:24.05
2 Duvall, Kerry 37 Winskill Otters 1:31.00 1:31.24
Event 23 Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
1 Haftner, Kelleen 40 Hyacks 1:36.00 1:33.34
2 Joly de Lotbiniere, Pauline 43 Winskill Otters 1:33.15 1:36.39
3 Burnham, Sandra 40 Unattached 1:32.00 1:36.68
4 Wilcox, Jennifer 40 Blackfish Masters 1:40.00 1:52.39
Event 23 Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
1 Rhodes, Avila 46 Victoria Masters Swim Club 1:25.49 1:26.48
2 Brault, Danielle 46 Victoria Masters Swim Club 1:33.80 1:36.36
3 Iddon, Julie 48 Winskill Otters NT 1:43.00
Event 23 Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
1 Nelson, Colleen 53 Cowichan Aquannis Masters 1:38.00 1:37.23
Event 23 Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
1 Pierson, Ginger 56 Multnomah Athletic Club 1:35.00 1:30.27
Event 23 Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
1 Papadopoulos, Kenna 61 Winskill Otters 2:09.60 2:08.84
2 Cobb, Ellie 62 Langley Olympian Swim Club 2:10.00 2:18.70
Event 23 Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
1 Powell, Norma 69 Victoria Crystal Silver Streak 1:47.11 1:52.85
Event 23 Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
1 Gladwell, Gail 71 Unattached 2:25.32 2:20.30
Event 23 Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
1 Kyle, Larry 32 U B C 1:18.00 1:17.14
2 Kwasnicki, Jim 32 Winskill Otters 1:19.00 1:17.28
Event 23 Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
1 Best, Robert 38 Blackfish Masters 1:16.00 1:16.22
2 Margharitis, Greg 36 Winskill Otters 1:22.00 1:16.34
3 Livesay, Martin 36 English Bay Swim Club 1:17.00 1:16.73
Event 23 Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
1 Metcalfe, Brian 40 Langley Olympian Swim Club 1:25.10 1:16.36
2 Slater, Craig 42 Winskill Otters 1:17.60 1:18.71
Event 23 Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
1 Methus, Glen 48 Athans Y Masters 1:19.70 1:19.03
2 Beaudin, Gilles 48 English Bay Swim Club 1:19.00 1:19.41
3 Barron, Roger 47 U B C 1:25.00 1:24.45
4 Forester, Harvey 46 Victoria Masters Swim Club 2:15.00 2:05.32
5 Gaspari, Robert 47 Athans Y Masters 2:10.00 2:09.77
Event 23 Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
1 Hudson, Reid 50 Cowichan Aquannis Masters 1:29.00 1:25.77
2 Sholseth, Tom 50 Blackfish Masters NT 1:28.53
3 Close, Jim 54 Vancouver Pacemakers 1:35.00 1:36.00
4 Lakes, John 52 North Van Masters 1:39.00 1:40.44
Event 23 Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
1 Davis, Barry 55 Campbell River Grey Whales 1:28.00 1:27.45
2 Staton, Brian 55 Campbell River Grey Whales 1:40.00 1:35.52
Event 23 Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
1 Bell, Peter 67 North Van Masters 1:23.00 1:24.90
2 Scantland, James G 68 Nanaimo Ebbtides 1:45.00 1:44.27
Event 23 Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
1 Vaalburg, Matthew 78 Unattached 2:09.00 2:21.06
2 Cloverdale, Len 77 Victoria Crystal Silver Streak 2:07.46 2:24.50
Event 23 Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
1 Ward, James 80 Victoria Crystal Silver Streak 2:49.00 2:45.32
Event 23 Men 85-89 100 SC Meter Breaststroke
1 Panton, Jim 88 Victoria Crystal Silver Streak 2:30.00 2:48.95
Event 24 Women 19-24 800 SC Meter Freestyle
1 Robertson, Tara 22 Langley Olympian Swim Club 10:00.00 11:01.08
Event 24 Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
1 Jones, Jane 26 Athans Y Masters 10:39.44 10:38.54
2 Davis, Shannon 27 Tyee Aquatic Club 11:40.00 11:18.94
Event 24 Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
1 Kobi, Jennifer 31 Salmon Arm Masters 10:30.00 10:07.07
2 Harmer, Annell 34 English Bay Swim Club 12:10.00 11:51.88
Event 24 Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
1 Bird, Gwen 40 English Bay Swim Club 11:30.00 11:17.67
Event 24 Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
1 Wylie, Lori 49 Canadian Dolphin Masters Swim 11:30.00 10:42.22
2 Harris, Laura 47 Cowichan Aquannis Masters 11:52.00 12:02.10
3 Manley, Theo 47 Winskill Otters 12:30.00 12:26.35
Event 24 Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
1 Willms, Gerri 50 Hyacks 13:20.00 13:30.56
Event 24 Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
1 Byers, Renda J 57 Hyacks 14:52.00 14:34.13
2 Gouk, Ann 56 West Kootenay Masters 17:50.00 16:54.20
Event 24 Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
1 Roberts, Audrey 66 West Kootenay Masters 17:06.06 17:25.50
Event 24 Women 70-74 800 SC Meter Freestyle
1 Nicholson, Elaine 70 Delta Retreads 16:01.00 16:31.73
2 Hambrook, Gladys 71 Athans Y Masters 16:27.69 16:52.11
Event 24 Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
1 Robinson, Dale 28 U B C 10:15.67 10:18.55
Event 24 Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
1 Torrance, Chris 33 U B C 9:51.00 10:11.42
Event 24 Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
1 Welbourn, Graham 41 North Van Seymour Rapids 9:20.00 8:53.51
2 Rienstra, Tim 42 North Van Seymour Rapids 10:30.00 10:38.45
3 Gray, Patrick 42 English Bay Swim Club 11:56.00 11:15.36
4 Grundison, Stuart 43 U B C 13:00.00 13:03.76
Event 24 Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
1 Stamhuis, Michael 49 Athans Y Masters 10:10.00 9:55.39
2 Barron, Roger 47 U B C 11:15.00 11:06.31
Event 24 Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
1 Simpson, Kevin 51 English Bay Swim Club 14:20.00 12:06.60
2